Swędzenie, pieczenie i małe pęcherzyki wokół paznokci? To może być uczulenie na hybrydę. Okazuje się, że to dość powszechne zjawisko i nie należy się tego wstydzić. Zamiast tego warto sprawdzić, skąd się to bierze i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji.
Jak się objawia alergia na hybrydę?
Alergia na hybrydy to nic innego jak reakcje alergiczna na zastosowane w trakcie zabiegu kosmetyki. Objawy mogą wystąpić od razu po wykonaniu zabiegu albo rozwijać się po powrocie do domu. Zazwyczaj oprócz niewielkich pęcherzyków może pojawić się również drobna wysypka i swędzenie. Z czasem palce zaczynają czerwienieć i puchnąć, a skóra przy paznokciach staje się łuszcząca. Same opuszki palców także mogą stać się tkliwe i swędzące.
Skąd się bierze uczulenie na lakier hybrydowy?
Jak już wiesz, zazwyczaj reakcje alergiczne po nałożeniu lakieru hybrydowego spowodowane są alergią na któryś ze składników chemicznych. Lakiery hybrydowe zawierają różne chemikalia, w tym akryl, który może wywoływać takie właśnie reakcje. Niektóre osoby mogą być wrażliwe na konkretne składniki, takie jak formaldehyd, toluen oraz substancje zapachowe.
Innym powodem może być również nieprawidłowo wykonany manicure. Zazwyczaj dzieje się tak na skutek niewłaściwego obchodzenia się ze skórkami w trakcie przygotowywania ich do zabiegu. Wówczas nadmierne skaleczenie skórek staje się przyczyną silnej reakcji alergicznej. Takich błędów może być sporo – od nieprawidłowej ilości lakieru, który niepotrzebnie zalewa skórki, aż po wadliwą lampę do utwardzania lakieru hybrydowego.
Jak leczyć uczulenie na hybrydę?
Kiedy doświadczyłeś uczulenia na hybrydę zapewne jak najszybciej chcesz poznać sposób na złagodzenie objawów. W takiej sytuacji należy przede wszystkim w pierwszej kolejności usunąć lakier z paznokci. Najlepiej to zrobić przez delikatne spiłowanie pilnikiem, ponieważ moczenie paznokci w acetonie może tylko pogorszyć stan skóry. W przypadku alergii na lakiery hybrydowe, ulgę może przynieść moczenie rąk w naparze z rumianku, który działa kojąco. Niezwykle istotne jest również regularne nawilżanie suchej i podrażnionej skóry, aby wspomóc jej regenerację. Na podrażnienia najlepiej sprawdzają się preparaty z aloesem, kremy z prowitaminą B5 i maści z witaminą A. Takie preparaty znajdziesz w pobliskiej drogerii albo aptece.
Czy po wyleczeniu uczulenia można robić manicure hybrydowy?
Na szczęście reakcja na manicure hybrydowy nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z niego na stałe. Wiele kobiet po pewnym czasie wraca do stosowania hybryd, nie doświadczając już reakcji alergicznych. Ważne jest jednak, aby spełnić kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim zaleca się, by odczekać jakiś czas, a najlepiej przynajmniej 6 miesięcy przed ponowną aplikacją. Taki odpoczynek od stylizacji da paznokciom czas na pełną regenerację, dzięki czemu unikniesz ponownych nieprzyjemności pod postacią alergii na hybrydy.
Co ważne, zwracaj także szczególną uwagę na miejsce, w którym decydujesz się na wykonanie hybryd na paznokciach. Niech to będzie sprawdzony salon o dobrej renomie, w którym specjaliści przestrzegają zasad higieny i stosują dobrej jakości produkty do stylizacji. Zwróć uwagę na to, jak stylistka przygotowuje płytkę do nałożenia bazy i lakieru, a także czy nie zbyt mocno ingeruje w skórki wokół paznokci. Raz na jakiś czas warto również zrobić sobie przerwę od paznokci hybrydowych, by dać odpocząć swoim naturalnym i zmniejszyć ryzyko alergii.